Konkret udbytte af Erhvervsforumservice og det tilknyttede netværk.
10. april 2012 kontaktede jeg Erhvervskonsulent Niels Nielsen, da jeg i en periode uden held havde søgt en ”Direktions- og Salgssupporter” på landsdækkende jobsites.
Niels og jeg drøftede forskellige muligheder omkring brug af kontakt til universiteterne eller vikar-/rekrutteringsvirksomheder mm, som jeg burde overveje, men vi aftalte også, at Niels ville sende mit stillingsopslag til en iværksættervirksomhed, som var medlem i Holbæk Erhvervsforum. Iværksætteren var Peter Knudsen og Niels mente at Peter selv, eller en i hans netværk af studerende ved CBS, kunne være interessante kandidater. Som vi ved, er det ikke altid at de rigtige kandidater aktivt søger nye stillinger på jobsites, hvilket også var tilfældet her.
Samme aften var Niels i kontakt med Peter og dagen efter var der skabt god kontakt og jobsamtalen sat i kalenderen.
Resultat: Peter starter i Nordic Service Group som Videnpilot og vi ser alle frem til samarbejdet, hvor salg og forretningsudvikling får stærke ressourcer.
Vi blev medlem i 2011 og det er helt sikkert ikke sidste gang vi udnytter muligheden for brug af fortrolig sparring og konsulenternes netværk i Holbæk Erhvervsforum.
Jesper Jørgensen
Nordic Service Group
www.NordicServiceGroup.com
Udbytte af Holbæk Erhvervsforums udbudsservice
Vikarvikan har ikke abonnementsordning på udbud, men pludselig 9. februar orienterede Holbæk Erhvervsforum via deres udbudsservice om Holbæk kommunes udbud af vinduespoleringsopgaver i 3 ”klumper”. Vi bød på og vandt den ene.
Vi glæder os til at servicere Holbæk kommune og for vores poleringsafdeling, betyder det en fremgang på 20 % og mere lokalt arbejde. Vi har i dag 50 % af vores omsætning mere fra 40-90 kilometer fra Holbæk, så det gør vores planlægning langt mere fleksibel, da vi nu pga. mere lokalt arbejde kan opgradere fra 2 til 3 fuldtids medarbejdere, hvilket også gør det lettere at holde på den gode arbejdskraft, når man kan tilbyde fuldtidsarbejde.
Vi ser frem til flere gode udbud formidlet via Erhvervsforums udbudsservice.
Michael Joensen
Udbytte - Erhvervsforums kontaktformidling hjalp Holbæk-virksomhed til finansiering af vækst og udvikling
- Og dermed arbejdspladser til Holbæk!
En løbende indsats med at opsøge, følge og støtte virksomheder, der overvejer at placere sig i Holbæk skal hjælpe flere arbejdspladser til området, men vi arbejder også hele tiden på at hjælpe vore nuværende virksomheder/medlemmer til vækst og udvikling.
Det var tilfældet med virksomheden EDX Systems ApS, der ultimo 2010 fik besøg af erhvervskonsulent Niels Nielsen, fordi virksomheden havde sagt ja til at deltage i et pilotprojekt med test af et screeningsværktøj til ejerskifter.
Mødet mundede ikke ud i salgsovervejelser men tværtimod i en vækstorienteret proces, der blev startet op med erhvervsrådets henvisning til og et fælles møde hos CAT Invest Zealand mhp. på kapitalfremskaffelse til væksten.
Det har nu ført til en investering på 5 mio. kr. fra en privat investor samt fra den regionale fond CAT Invest Zealand, som gør det muligt for it-virksomheden EDX Systems at ekspandere på markedet for test af data.
Den knapt fem år gamle virksomhed har specialiseret sig i automatisk test af data fra it-systemer før og efter en ændring i systemerne. Testen anvendes blandt andet af pensionsforsikringsselskaber, der er afhængige af 100 procents præcision i den information, som kunderne enten selv har adgang til, eller som udsendes til dem.
Lars Hedemann Nielsen, der er adm. dir i EDX Systems, peger på, at de sikrer kunderne en gennemgang af samtlige data: - Vores system slår så at sige ring rundt om systemet og kontrollerer samtlige data, der kommer ud før og efter ændringen. Alle forandringer bliver registreret, og virksomheden har derefter mulighed for at undersøge, om der reelt er tale om fejl, eller om ændringerne er OK.
- Vi går ikke ind i den software, som den enkelte virksomhed betjener sig af, men foretager kontrollen på forretningsniveau, altså på det punkt, hvor informationen skal ud til virksomhedens kunder.
”Vi har været rigtig glade for de løbende kontakter med Erhvervsforum, fordi sammensætningen af ejerkredsen også kunne indebære overvejelser om muligheden/truslen om at flytte virksomheden. Nu er det imidlertid lykkedes os at finde nye rammer i Holbæk samt ikke mindst helt aktuelt at have igangsat aktiviteter omkring ansættelser af nye medarbejdere.
Vi glæder os til i løbet af de næste 3 år forhåbentlig at nå vores budgetmål – og i den forbindelse beskæftige op imod 30 medarbejdere og gerne i Holbæk”
Lars Hedemann Nielsen
Adm. Dir

Udbytte af erhvervsforums netværk og sparring
Holbæk Erhvervsforum er for Rønnow Arkitekter en nyttig sparingspartner i flere sammenhænge. Dels benytter virksomhedens medarbejdere sig jævnligt af de kurser Erhvervsforum tilbyder og formidler, dels har Erhvervsforum været bindeled mellem virksomheden og andre samarbejdspartnere.
Senest har Rønnow Arkitekter via Holbæk Erhvervsforum og Væksthus Sjælland været involveret i projektet ”Attraktive Virksomheder”. Forslaget om at deltage i projektet kom i rette tid – netop som vi gik med planer om at markere virksomhedens 40 års jubilæum og nå bredere ud med budskabet om vor virksomheds virke og kompetencer. Kontakten med Holbæk Erhvervsforum og Væksthus Sjælland satte skub i processen, fik os til at strukturere vore tanker, sætte ord på vore mange overvejelser og ikke mindst sætte handling bag planerne.
Udviklingsarbejdet har medført mange nye tiltag i virksomheden, herunder kan nævnes:
- Arkitektvirksomheden har skiftet navn fra Karsten Rønnows Tegnestue til Rønnow Arkitekter.
- Vi har fået nyt logo og en ny visuel identitet.
- Vi har fået ny hjemmeside, hvor vi forsøger at skabe fokus om de emner, vi mener, vi er særligt gode til: Nemlig at dyrke detaljen, således at helheden afspejler kvalitet.
- Vi har skrevet en jubilæumsbog, hvor udvalgte arbejder fra tegnestuens 40 år er repræsenteret.
- Vi har etableret en professionel bestyrelse med en ekstern bestyrelsesformand.
- Undervejs i processen har vi vundet flere større kontrakter og virksomheden er blevet lidt større.
Alt i alt finder vi hos Rønnow Arkitekter, at Holbæk Erhvervsforum er et aktivt og kompetent forum, som vor virksomhed nyder godt af at være medlem af.
Camilla Løntoft Nybye
Arkitekt MAA, MSc, Indehaver
Rønnow Arkitekter A/S

Udbytte af erhvervsforums Udbudsservice
Gennem erhvervsforums udbudsservice blev vi gjort opmærksomme på muligheden for at byde ind på en rammeaftale for landmåling i regionerne Sjælland og Hovedstaden i perioden fra nu og frem til og med 2013, udbudt af Vejdirektoratet.
Det udbud vandt vi sammen med et andet landinspektørfirma og det estimeres til at give beskæftigelse til knapt 3 mand i 3 år.
- Så vi har fået kontant udbytte af medlemskabet.
Michael Stærk
Landinspektør, indehaver
Landinspektørerne 2002 A/S
Udbytte af erhvervsforums lokalkendskab blandt virksomhederne
”Et salg og køb af en virksomhed kom hurtigt i stand pga. formidling og godt lokalkendskab!”
Leo Woer:
”Som ejer af Grevinge Maskinsnedkeri tog jeg i august måned 2010 kontakt til Holbæk Regionens Erhvervsråd og fortalte at jeg ønskede at sælge min virksomhed.
Jeg fik en god dialog med erhvervskonsulent Niels Nielsen, der gav sparring omkring de forslag jeg havde til virksomhedsbeskrivelse og forhandlingsoplæg.
Vi holdt et enkelt møde og drøftede mulige scenarier. Niels oplyste mig om, at der kunne være 2-3 potentielle kontaktmuligheder. I kraft af tidligere drøftelser vurderede han Birger Daurehøj, Tømrergården i Tuse som det bedste bud på en mulig køber. Hvis jeg ønskede det ville Niels gerne etablere et indledende møde. Det lød fornuftigt og i løbet af få dage var mødet aftalt.
Efter dette møde hvor Niels deltog som ”formidler”, havde Birger og jeg 2 forhandlingsmøder og blev enige så Maskinsnedkeriet kan fortsættes og udvikles til gavn for lokalområdet. Jeg kan nu kaste mig over nye udfordringer.”
Birger Daurehøj:
”Som ejer af Daurehøj Erhvervsbyg og Tømrergården i Tuse har jeg gennem de senere år i flere omgange benyttet mig af erhvervsrådets servicetilbud. Blandt andet formidling af kontakt omkring udvælgelse af en formand til min bestyrelse og kontaktflader i forbindelse med afgivelse af tilbud på kommunale opgaver. Ved et tidligere møde havde jeg også overfor erhvervskonsulent Niels Nielsen givet udtryk for ønske om at ekspandere min virksomhed. Da han ringede og spurgte til min interesse for et muligt køb af et maskinsnedkeri, der kunne supplere mine øvrige aktiviteter, var jeg selvfølgelig nysgerrig.
Vi mødtes efter fyraften på maskinsnedkeriet og efter at have drøftet en række forhold og vilkår bl.a. daglig drift og udviklingsmuligheder, skiltes vi med en klar aftale om, at jeg skulle vende tilbage med min vurdering af sagen og evt. et prisforslag. Det gjorde jeg og efter nogle forhandlinger er vi nu kommet i mål og jeg ser frem til at arbejde videre med virksomheden.”

Bliv medlem i Holbæk Erhvervsforum og få alle fordelene!
Læs
mere og meld din virksomhed ind på vores
Indmeldelsesformular
Eller kontakt en af vore
Erhvervskonsulenter